wtorek, 30 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 9 komentarzy
  • 5235 wyświetleń

Wojsko już pracuje nad zagospodarowaniem terenu

Budowa naszego garnizonu nabierze tempa. W sprawie przyspieszenia i lepszej koordynacji tych prac do Wicemarszałka Senatu Macieja Żywno zwrócił się Dariusz Latarowski Burmistrz Miasta Grajewo. Parlamentarzysta otrzymał zapewnienie z MON-u, że trwają tam zaawansowane prace, a Grajewo będzie stanowiło ważny element 1. Dywizji Piechoty Legionów. 


Autorski pomysł Dariusza Latarowskiego Burmistrza Miasta Grajewo, by przekazać komunalne grunty pod budowę jednostki okazał się strzałem w dziesiątkę. W efekcie tych działań, popartych przez radnych i sprzyjających miastu parlamentarzystów, jesienią 2022 roku w Grajewie Burmistrz podpisał porozumienie w tej sprawie między samorządem, Skarbem Państwa i Ministerstwem Obrony Narodowej. To otworzyło przed Grajewem szansę na jeszcze szybszy rozwój - mierzony na dekady nowymi miejscami pracy dla mundurowych i cywilów, kolejnymi inwestycjami w mieście i rozwojem gospodarki lokalnej. Wszak kilkuset żołnierzy tu stacjonujących będzie przecież korzystało z usług tutejszych przedsiębiorców. Oczywiście w skali kraju najważniejsze było i jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa, niezbędne po agresji Rosji na Ukrainę. 


Po wyborach parlamentarnych jesienią 2023 roku i zmianie rządu mogło powstać mylne wrażenie zwolnienia tempa prac w kierunku budowy grajewskich koszar. W Ministerstwie Obrony Narodowej ruszył audyt. Tymczasem w magistracie trwały prace nad rozwojem sieci wodociągowo-kanalizacyjnej i cieplnej, które zapewnią dostęp do mediów ogromnemu odbiorcy, jakim będzie tutejszy garnizon. Miasto Grajewo sprzedało z bonifikatą 20 % działkę pod budowę mieszkań dla wojskowych za 1 208 800 zł. 


Burmistrz D. Latarowski wystąpił o pomoc do Macieja Żywno - byłego Wojewody Podlaskiego, obecnie Wicemarszałka Senatu RP,
by te działania grajewskiego magistratu i Ministerstwa Obrony Narodowej były lepiej skoordynowane. Parlamentarzysta uzyskał zapewnienie dalszej współpracy Miasta Grajewo z MON-em i potwierdzenie formowania w naszym mieście jednostki wojskowej. Mamy więc ogromnie istotne zapewnienie, że grajewski garnizon powstanie i trwają zaawansowane prace w tym kierunku. Jest to potwierdzone w przekazanym nam piśmie z MON-u do Pana Wicemarszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Macieja Żywno - mówi Burmistrz. 


Z informacji tych wynika, że w mocy jest wydana przez Wojewodę Podlaskiego decyzja lokalizacyjna budowy jednostki wojskowej w Grajewie wraz z infrastrukturą techniczną i towarzyszącą. Aktualnie w resorcie obrony narodowej są realizowane prace ukierunkowane na przygotowanie infrastruktury docelowej, umożliwiającej rozmieszczenie i funkcjonowanie jednostki. Inwestorem budowy grajewskiego kompleksu wojskowego jest Agencja Mienia Wojskowego. Ta aktualnie przygotowuje sposób zagospodarowania terenu. Z audytu w MON-ie wiadomo, że resort nie rezygnuje z formowania jednostek zaplanowanych przez ministerialnych poprzedników. Przeciwnie - zapewnia o zwiększeniu tempa prac.

 

wtorek, 30 kwietnia 2024

Pijany 26-latek skakał po samochodach

poniedziałek, 29 kwietnia 2024

Stracił panowanie nad autem. Zjechał ze skarpy

Komentarze (9)

Może więcej konkretów jaka ma być jednostka bo na ten temat WP się nie określiło w obecnym czasie . Należy przypomnieć że formowanie jednostek nowo powstałych nowej dywizji WP będzie trwało około 7 lat więc perspektywa że będzie w Grajewie realna jednostka WP a nie zdjęcia jw jest ale za kilka lat coś będzie konkretnego się pojawiać w tym temacie.

Czy to nie w pewnym stopniu kuriozum aby cywilny gospodarz miasta poganiał wojsko w ich inwestycji. Czy to echo nadchodzących wyborów?

Promocja wojskiem - już to gdzieś widziałem.

W czasie wojny koszary wróg niszczy w pierwszej kolejności! Czyli będziemy celem nr1?

To są specjalne wojska wirtualne łączności. Ich głównym zadaniem jest robienie szumu w eterze. Bardziej mnie martwi obrona cywilna w naszym mieście. Co nasi włodarze zrobili w zakresie ochrony źródeł wody pitnej i skąd weźmiemy wodę jak zostaną uszkodzone wodociągi miejskie. Czy w mieście są jeszcze studnie awaryjne z których można pobierać wodę? Czym ją dystrybuować czy jest wystarczająca ilość odpowiednich pojemników do przechowywania wody w domach. Co się stanie jeżeli zostanie uszkodzona ciepłownia miejska? czy sieć jest podłączona do innej ciepłowni np w pfleidererze? W końcu ile w naszym mieście jest miejsc w schronach dla ludności cywilnej. Większość mieszkańców naszego miasta nie zna alarmów nadawanych przez syreny. Może trzeba pojechać na Ukrainę i zobaczyć jak u nich to funkcjonuje?

Tym razem miasto nie przespało tak trzymać tylko iść dalej w tym kierunku.

Od razu Kraków nie zbudowany trochę czasu i cierpliwości wszystko idzie zgodnie z planem pana burmistrza brawo dawniej była jednostka wojskowa i teraz będzie

Jest przecież Orzysz, jest Goniądz. Nie chcę żeby Grajewo wyglądało jak te miasta. Komusze e-grajewo i tak nic nie opublikuje, bo ręka rękę myje.

A można było te grunty przeznaczyć pod inwestycje. Stworzyć strefę ekonomiczną i ściągnąć inwestorów tak żeby mieszkańcy mieli miejsca pracy. Przez 8 lat nic pan burmistrz nie zrobił w tym kierunku, a wystarczyło wziąć przykład że Szczuczyna i pójść ich śladem.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.